A hosszú távú uniós költségvetés meghatározza, hogy 2014–2020 között mennyi pénzt költsön az EU agrárpolitikára, a szegényebb régiók támogatására vagy éppen külpolitikára. Az EP 2013. november 19-én fogadta el a költségvetés számait.

Több hónapnyi tárgyalás után az EP, a tagállamok és az Európai Bizottság között 2013. június 27-én született meg a politikai megállapodás a költségvetésről. Ezt követően még öt hónapon át dolgoztak a felek a részleteken, mielőtt az EP rábólintott a büdzsére. A források csökkenésével még fontosabb lesz, hogy hatékonyan gazdálkodjon az EU. Az EP elérte, hogy 2016-ban felülvizsgálják a költségvetést, ami lehetőséget ad a 2014-es EP-választások után megalakuló Parlamentnek arra, hogy beleszóljon az esetleges módosításokba.

A tagállamok arról is megállapodtak, hogy létrehoznak egy munkacsoportot, amelynek az lesz a feladata, hogy kidolgozza, hogy miként lehetne modernizálni a költségvetés bevételi forrásait. Ez jelenleg elsősorban a tagállami befizetésektől függ. Jelentősen átalakul az uniós agrárpolitika és a felzárkóztatási támogatások rendszere, megújul az Erasmus program, az innovációs beruházásokról pedig a Horizon program gondoskodik majd.

Forrás: Európai Parlament