Turisztikai fejlesztési térségek pályázati lehetőség!

A 2017 augusztusában megjelenő európai uniós támogatásokra épülő pályázat lehetőséget teremt jelentős, turisztikai szempontból kiemelt helyzetben lévő térségek támogatására. A térségfejlesztés turisztikai célú fejlesztésére összességében négymilliárd forintos forráskeret áll rendelkezésre. A pályázati kiírás előírja, hogy erre a keretösszegre konzorciumi formában lehetséges pályázatot benyújtani.

Az alábbi tevékenységek tartoznak a tevékenységi körbe: termékfejlesztés, családbarát fejlesztések megvalósítása mellett a térségi tematikus csomagajánlatok kialakítása, a programcsomagok kidolgozása és kialakítása mellett a turisztikai kártyarendszer továbbfejlesztése, és desztináció-fejlesztéshez ötvözhető tevékenységek köre. A „Turisztikai fejlesztési térségek pozícionálása” elnevezéssel bíró pályázati kiírás a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Programon belül található meg, a GINOP-1.3.4-17 kódszámú felhívást szükséges keresni a Széchenyi 20202 weboldalán, a www.palyazat.gov.hu linken. A Turisztikai fejlesztési térségek pozícionálása elnevezésű pályázati felhívás keretösszegét négymilliárd forintban határozta meg a kiíró.

A pályázati felhívás és a pályázattal megvalósítandó tevékenységek, térségi komplex fejlesztések célja, hogy kiemelt turisztikai fejlesztési térségek, egybefüggő földrajzi komplexitásban jussanak pályázati forrásokhoz, elősegítve a térségi desztinációk erősödését, továbbá a térségi márkázás számára lehetőségeket kíván teremteni. A GINOP-1.3.4-17 pályázat keretében az alábbi alapvető kritériumokkal számolhatunk:

Azon térségek, amelyek kiemelt turisztikai fejlesztési térségeknek minősülnek, a területen lévő székhellyel, illetve telephellyel rendelkező meghatározott szervezetek, illetve az általuk vezetett konzorciumok nyújthatnak be a támogatási kérelmeket. A konzorciumi partneri körben van egy kötelező előírás, amely szerint a Magyar Turisztikai Ügynökség Zrt. bevonása alapvető előírás. A támogatási igények az alábbi határok között mozognak: a vissza nem térítendő támogatás minimálisan ötven millió forint, és maximálisan egymilliárd forint. A konzorciumok esetében van egy határ, amely négyszázmillió forintnál nagyobb támogatási igényt abban az esetben tesz lehetővé, amennyiben a nevesített érintett kiemelt turisztikai fejlesztési térség területén működő kereskedelmi szálláshelyeken eltöltött vendégéjszakák száma el kell, hogy érje a kettő millió darabos vendégéjszaka számot. A pályázók számára a támogatások benyújtására 2017 szeptember 29-étől van lehetőség. A fentiekből következően kizárólag olyan térség területéről nyújthat be támogatási kérelmet, amely a kiemelt turisztikai fejlesztési térségek területén található.

A támogatható tevékenységek körében megtalálhatóak a projekt előkészítésével kapcsolatos feladatok, tevékenységek, illetve a projektmenedzsmenthez kapcsolódó, a fejlesztéseket érintő feladatok. Emellett a támogatott tevékenységek körében megtalálható a kötelező nyilvánosság biztosításával kapcsolatos feladatok mellett (15%-os határral) a marketing tevékenység is (minimum negyven-maximum hetven százalékkal). Emellett a szemléletformálást szolgáló tevékenységek, a tréningek és a tájékoztatás tevékenységére is igénybe vehető a kiemelt turisztikai térség lakosai és a magánszemélyek részére, maximum az összes elszámolható költség húsz százaléka, de maximum harminc millió forint. Az összes elszámolható költség hét százalékának erejéig igénybe vehetőek források maximum hatvan millió forint erejéig stratégiai feladatok, továbbá egyéb szakmai tevékenységek kapcsán