A menzai étkezést segítő pályázat megjelent!

A gyermekek, diákok iskolai étkeztetését segítő pályázati lehetőség nyílt meg azon pályázók számára, akik alapítványi formában működnek. Az EFOP keretében, EFOP-1.8.5-17 kódszámmal ellátott pálázati lehetőség célja, hogy gyermekeink számára az iskolai étkeztetés infrastruktúrájának modernizálásával, az egészséges életvitelt, azon belül az egészséges táplálkozást népszerűsítő programok megvalósításával népszerűsítse a pályázati célt, és magasabb színvonalú mindennapi ellátást tegyen lehetővé.

A “Menő menzák” egy olyan pályázati lehetőség, amely a közoktatási keretek között a gyermekek számára egyrészt megvalósítja a tudásátadás folyamatát az egészséges táplálkozás szerepe kapcsán a posztmodern ember életében, és bevonja a diákok, gyermekek szüleit is ebbe a folyamatba. Az ismeretek átadásán túl lehetőség van a menzai tárgyi eszközök modernizálására is a támogatott tevékenységek között.

A szemléletváltó programok megvalósítására és a modernizációra száz százalékos támogatási intenzitás áll rendelkezésre. A támogatási összeg felső határa elérheti a tizenöt millió forintot is.

A Menő menzák pályázati felhívás keretében lehetőség nyílik az alábbiakra:

 

– Iskolai menzák tárgyi eszkozeinek modenizálása. Ez alatt konyhai és egyéb edények, bútorok és tálcák értendőek.

– Egészséges táplálkozáshoz kapcsolódó szemléletváltó programok, tudásátadás

A pályázat az alábbi konvergencia-régiókban érhető el:

– Észak-Magyarországi Régió, Észak-Alföldi Régió. Dél-Alföldi Régió, Dél-Dunántúli Régió, Közép-Dunántúli Régió, Nyugat-Dunántúli Régió.

– A pályázat nem érhető el Közép-Magyarországi Régió illetékességű pályázni szándékozó alapítványok számára.

A pályázók köre olyan alapítványokat foglal magában (GFO 569 kód), akik iskolákat működtetnek, vagy alapító okiratukban az oktatási tevékenység rögzítésre került.

Alábbiakban részletesen ismertetjük a támogatható tevékenységek körét:

Ismeretterjesztő programok megvalósítása az egészséges táplálkozás kapcsán

Ezen tevékenység keretében lehetőség nyílik dietetikus szakember bevonására a programba, segítségével és szakmai ismereteivel a gyermekek táplálkozási szokásainak feltérképezése, kielemzése valósítható meg.

A programpont lehetőséget nyújt az egészséges táplálkozással kapcsolatos ismeretek kibővítésére, így például mintaétrendek összeállítására, mintareceptek kialakítására, bemutatására, illetve a táplálkozásokkal kapcsoalos negatív szokásokkal kapcsolatos rizikótényezők, későbbiakben kialakulható betegségek ismertetésére. Ebben jelentős szerep hárul a dietetikus szakemberre.

Szemléletformálás az egészséges táplálkozás és életmód népszerűsítűse jegyében

– Tájékoztató napok gyermekek, szüleik számára

– Főzőversenyek szervezése

– Egészséges táplálkozást népszerűsítő fórumok, programok szervezése

Étkezéshez szükséges eszközfejlesztés az iskolákon belül

– Ivókút, egyéb vízátvételi hely létrehozása

– Gyümölcskínáló vagy salátabár létrehozása

– Menzákhoz szükséges edényzet beszerzése

– Étkezéshez szükséges bútorok beszerzése

Támogatás minimum összege ötmillió, maximális összege tizenöt millió forint, 100%-os támogatás mellett.

A pályázatokat 2017 május 19-étől lehet benyújtani, várhatóan 453 minimálisan, és 1360 maximálisan nyertes, támogatott kérelem valószínűsíthető.