Jóváhagyta az eltérő fejlettségű európai régióknak a 2014 és 2020 közötti időszakban járó 325 milliárd eurós támogatás kiosztására vonatkozó új szabályokat szerdán az EP. A több mint egy évig tartó kemény tárgyalássorozatot lezáró megállapodásban a képviselők megfelelő forrást és kedvezőbb felhasználási feltételeket harcoltak ki a régiók fejlesztési projektjei számára. A z EP emellett a válságos időkben égetően szükséges támogatások igénybe vételéhez szükséges adminisztrációt is visszavágta.

„A tagállamok és a régiók mostantól többet foglalkozhatnak a programok és projektek hatásával ahelyett, hogy az adminisztrációval menne el az idő” – mondta a regionális fejlesztési bizottságot elnöklő Danuta Hübner képviselő (néppárti, Lengyelország), aki a Parlament főtárgyalója volt a kohéziós politika témájában. „A kohéziós politika a 2014 és 2020 közötti időszakban is az uniós finanszírozás fő forrása marad, amely az ésszerű befektetéseket fogja támogatni. Az új kohéziós politika és az Európa 2020 stratégia összehangolása ugyan nagyon fontos, de az intelligens, fenntartható és átfogó növekedésnek a gazdasági, társadalmi és területi kohézió irányába kell mutatnia.”

„Az átfogó rendelet által szabályozott öt alap képezi az EU költségvetésének központi befektetési gerincét. A kohéziós alapok ezentúl célzottabb, tudás-, fenntarthatóság és munkaközpontú támogatásokat folyósítanak ” – mondta a közös rendelkezésekről szóló rendeletért felelős Lambert van Nistelrooij képviselő (néppárti, Hollandia).

„Nagyobb hangsúlyt fektettünk a partnerség elvére, vagyis jobban bevonjuk a városokat és az önkormányzatokat az egész fejlesztési folyamatba” – tette hozzá Constanze Krehl (szocialista, Németország), a közös rendelkezésekről szóló rendelet társ-jelentéstevője.

Közös szabályok, kevesebb papírmunka, méltányosabb feltételek:
Az uniós politikák összehangolása és az eljárások egyszerűsítése érdekében az új „közös stratégiai keret” jelenti az öt fő fejlesztési alap alapszabályzatát. Az új szabályok pár fontos, az Európa 2020 programhoz (az EU nagyszabású növekedési tervéhez) kapcsolódó terület szerint csoportosítják a befektetéseket. Ettől a projektek kritikus tömegének létrejöttét, így jobb eredményeket várnak.

A képviselők azt is elérték, hogy a támogatások folyósítását bizonyos makrogazdasági feltételekhez kötő szabályt méltányosabban alkalmazzák. A szabályok ugyanis a támogatások felfüggesztését eredményezik abban az esetben, ha a központi kormányzat túlzott költségvetési hiányt halmoz fel.

A Parlament azonban mostantól kezdve az Európai Bizottsággal folytatott párbeszéd keretében megvizsgálhatja a támogatások felfüggesztését érintő döntési folyamatot. A pénzcsapok elzárását emellett a tagállam szociális és gazdasági körülményei is befolyásolják.

Európai Szociális Alap – a foglakoztathatóságot javító uniós eszköz:
„Az Európai Szociális Alap főként a fiataloknak, de másoknak is segít abban, hogy munkába álljanak, visszatérjenek a munkába, és ott is maradjanak” – fogalmazott a szociális alapért felelős főtárgyaló, Elisabeth Morin-Chartier képviselő (néppárti, Franciaország).

A képviselők a szegénység ellen munkaerőpiaci integrációval kívánnak fellépni, ezért a tagállamoknak a szociális alap legalább 20 százalékát az ezt célzó intézkedésekre kell fordítani. Az alap a fiatalok munkanélküliségének enyhítése céljából legalább 3 milliárd euróval támogatja az e célból indított kezdeményezést. A szociális alap a kohéziós pénzek legalább 23,1 százalékából részesül.

A szavazás eredménye:
– Az uniós alapok közös rendelkezéseikre vonatkozó rendeletet 479 szavazattal, 126 ellenszavazat és 85 tartózkodás mellett fogadták el.
– A regionális fejlesztési alapra vonatkozó rendeletet 605 szavazattal, 34 ellenszavazat és 54 tartózkodás mellett fogadták el.
– A kohéziós alapra vonatkozó rendeletet 617 szavazattal, 39 ellenszavazat és 31 tartózkodás mellett fogadták el.
– A területi együttműködésre vonatkozó rendeletet 629 szavazattal, 25 ellenszavazat és 35 tartózkodás mellett fogadták el.
– A területi együttműködési csoportosulásokra vonatkozó rendeletet 630 szavazattal, 28 ellenszavazat és 33 tartózkodás mellett fogadták el.
– Az Európai Szociális Alapra vonatkozó rendeletet 579 szavazattal, 33 ellenszavazat és 72 tartózkodás mellett fogadták el.

Forrás: Európai Parlament