Elindult a GINOP Plusz társadalmi egyeztetése
Jelen társadalmunk gazdasági kihívásaira reagálva vált szükségessé a kkv-k digitalizációs és innovációs képességeinek megerősítése, a munkaerő folyamatos képzése, a munkaerőpiaci mutatók javítása. A 2021-2027-es időszakban a Kormány célja a magyar vállalkozások által előállított hozzáadott érték növekedése az európai uniós átlagot meghaladó ütemben, a munkaerőpiaci mutatók javulása mellett. Megkezdődött a GINOP Plusz operatív program társadalmi egyeztetése, mely a GINOP sikereire támaszkodik.
A GINOP Plusz alapvetően 6 prioritási tengelyt foglal magában, melyből a 3 legfontosabbra részletesen kitérünk.
-
Vállalkozásfejlesztés, kiemelt stratégiai ágazatok fejlesztése, digitalizáció
Ezen prioritási tengely keretében a kkv-k általános technológiai, szervezeti és stratégiai megújulását ösztönző pályázatok kerülnek kiírásra. További célok között szerepel, hogy a vállalkozások termelékenysége növekedjen, külpiaci jelenlétük erősödjön, illetve az ipari automatizáció felé történő orientáció javuljon. A megvalósuló projektek segítségével csökkenthetők a térségek közötti területi egyenlőtlenségek is.
-
Kutatás, fejlesztés, innováció
A kutatási és innovációs kapacitások megerősítése, valamint az előrehaladott technológiák bevezetése, illetve a készségfejlesztés az elsődleges célja a második számú prioritási tengelynek. Az igénybe vehető támogatások hozzájárulnak a vállalkozások minél hatékonyabb kihasználáshoz, a nemzetközi színvonalhoz való közelítéshez, hálózatokhoz történő bekapcsolódáshoz, humán erőforrás és a kutatási infrastruktúra fejlesztéséhez. Ennek eredményeként magas hozzáadott értékű termelési folyamatrészek kerülnek kialakításra Magyarországon.
-
Fenntartható munkaerőpiac
A tengely kiemelt célja a munkahelyek megőrzése, a munkahelyteremtés és az állásukat vesztők mihamarabbi munkaerőpiaci integrációja, hosszabb távon pedig a munkaerő-kínálat bővítése és a munkaerő-fejlesztés. A megjelenő pályázatok fókuszában a képzés, bérköltség-támogatás, biztonságos munkavégzéshez szükséges feltételek megteremtése, rugalmas munkavégzés elősegítése, valamint a munka és magánélet egyensúlya áll.
-
NEET ifjúsági program
Cél a foglalkoztatásba való bejutás lehetőségének elősegítése, kiváltképp a fiatalok és a tartósan munkanélküliek számára. Ezen prioritási tengely legfontosabb célkitűzése, hogy a 15-29 év közötti nem dolgozó és nem tanuló fiatalok minél kevesebb időt töltsenek munka nélkül, továbbá, hogy különböző gyakornoki és más személyre szabott programokkal segítsenek ezen korosztálynak a munkába állásban.
-
Felsőoktatás, szakképzés
„Az oktatási és képzési rendszerek minőségének, eredményességének és munkaerőpiaci relevanciájának fejlesztése, a kulcskompetenciák – többek között a digitális készségek – elsajátításának támogatása céljából.” [ESZA+ 4. cikk (1) iv.]
Legfőbb cél a versenyképes, innovatív felsőoktatás támogatása a felsőoktatás társadalmi és gazdasági relevanciájának erősítése érdekében.
-
Turizmus, örökségvédelem
Integrált helyi társadalmi, gazdasági és környezetvédelmi fejlődés, kulturális örökség és biztonság előmozdítása, többek között vidéki és part menti területeken, közösségvezérelt helyi fejlesztés révén is. [ERFA 2. cikk (1) e) ii.]
A prioritási tengely fő céljai magukba foglalják a vidéki területen található gyógyfürdők és környezetük, valamint a vidéki területen található örökségvédelmi helyszínek komplex fejlesztését.