Szinte ásványvíz minőségű ivóvizet fogyaszthatnak másfél év múlva a szegediek és az algyőiek annak az uniós programnak a befejeztével, amelynek projektindítóját kedden tartották a városháza házasságkötő termében. A nettó 3 milliárd 200 millió forintos beruházás során a víztisztító technológia fejlesztésére és az ivóvízhálózat rekonstrukciójára kerül sor.
Uniós forrásra pályázott és nyert támogatást Szeged Megyei Jogú Város Önkormányzatának és Algyő Nagyközség Önkormányzatának társulása, amelynek célja a két település ivóvíz minőségének javítása. A támogatási szerződés aláírását és az előkészítő munkákat követően a projektben közreműködő szakemberek kedden ünnepélyes keretek közt elindították a kivitelezési munkákat.
Solymos László, Szeged alpolgármestere a rendezvényen elmondta, uniós elvárás, hogy a tagországok lakosainak egészséges és jó minőségű ivóvizet biztosítsanak a helyi önkormányzatok. Hazánk vállalta, hogy a magyarországinál szigorúbb, európai uniós normáknak is megfelel ezen a téren. Szeged és Algyő ezért hozott létre társulást az ivóvíz minőségének javítására.
Herczeg József, Algyő Nagyközség polgármestere, a „Szeged-Algyő” Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás elnökhelyettese elmondta, a több mint 3 milliárd forintos beruházás során a Szeged és Algyő lakosságát ellátó vízmű-telepek ivóvíztisztítási technológiájának fejlesztése és ivóvízhálózatának rekonstrukciója történik meg, az üzemoptimalizálás és a költségek csökkentése érdekében.
A közbeszerzési eljáráson nyertes cég, az AB Szeged 2013 Konzorcium képviselője, György Zoltán a műszaki részletekről szólva kifejtette: a kivitelezések során öt vízmű-telep technológiai fejlesztése mellett közel ötezer folyóméter új ivóvíz vezetéket fektetnek le, huszonöt víztároló medence épül, illetve újul meg, valamint sor kerül a hálózat mechanikai tisztítására és az ivóvíz hálózat rekonstrukciójára is. A tervek szerint 2015 májusában záródó kivitelezési munkákat követően a két település ivóvízminősége a kormányrendeletben rögzített paramétereknek is megfelel majd, és teljesíti az uniós követelményeket is.
A projekt kedvezményezettje a „Szeged-Algyő” Ivóvízminőség-javító Önkormányzati Társulás, amelynek tagjai Szeged és Algyő önkormányzatai. A társulás – pályázat útján – a Szeged Pólus Fejlesztési Nonprofit Kft. és az RVI Magyarország Kft. konzorciumát bízta meg a projekt teljes felügyeletével. A mérnöki és műszaki ellenőr feladatokat az Oviber Kft. és a Szegedi Víziközmű Működtető és Fejlesztő Zrt. által alkotott konzorcium kapta.
Az unió fedezi a költségeket
A projekt az Új Széchenyi Terv keretében az Európai Unió finanszírozásával, a Magyar Kormány támogatásával, a Kohéziós Alap társfinanszírozásával valósul meg. A projekt teljes elszámolható összege 3 milliárd 707 millió 561 ezer 670 forint.
Forrás: MTI