Eredményhirdetés a prototípus pályázatok kapcsán!
Az áprilisi eredmények összesítésével már látható volt, hogy 43 pályázó projektötletét ítélte támogathatónak a bíráló bizottság a prototípus pályázat keretében. Május közepén újabb 105 vállalkozás részesült pozitív elbírálásban. Így az áprilisi három milliárd mellett újabb tíz milliárd forint támogatás került a pályázók számára elbírálva. A pályázatok kihirdetéséről, a támogatott vállalkozások számáról, illetve az eddig megítélt támogatások összértékéről Rákossy Balázs, a Nemzetgazdasági Minisztérium európai uniós források felhasználásáért felelős államtitkára.
A pályázaton induló vállalkozások a kiírás szerint prototípus, termékfejlesztés, technológiafejlesztés vagy szolgáltatásfejlesztés témakörben nyújtották be pályázatukat. A pályázat azonosító száma a GINOP-2.1.7-15 volt, amelyen így már 148 pályázó részesült támogatásban.
A prototípus pályázat keretei között az alábbi támogatott tevékenységekre lehetett pályázati forrást igényelni: kísérleti fejlesztés, eszközök beszerzése, immateriális javak beszerzése, továbbá projektmenedzsment folyamatok elvégzésére, hazai vagy nemzetközi kiállításon, illetve szakági vásáron való megjelenésre, és iparjogvédelmi folyamatra.
Rákossy Balázs, az NGM államtitkára kiemelte azt is, hogy a támogatások hozzájárulnak Magyarország versenyképességének növeléséhez, az új és innovatív ötletek megvalósításához is.
Az európai források felhasználásáért felelős államtitkár tájékoztatást adott arról is, hogy egy másik pályázati kiírás esetében is megszülettek a várt döntések. A pályázók által Iparjog felhívásként ismert GINOP-2.1.3-15 pályázati felhívás esetében is eredmények, döntések születtek. Ennek keretében összesen már 26 mikro-, kis- és középvállalkozás esetében került kihirdetésre pozitív döntés. A Széchenyi 2020 internetes oldalán elérhető ( www.palyazat.gov.hu) adatok alapján elmondható, hogy a huszonhat nyertes esetében már meghaladja a hetven milliós támogatási értéket a megítélt támogatási összeg összessége.
A két pályázat eredményhirdetései kapcsán Rákossy Balázs kiemelte, hogy a kutatás-fejlesztés és az innováció területe kiemelt a magyar kormány számára, és a Prototípus, illetve az Iparjog felhívások ezt segítik elő. Az évtized végére, 2020-ra a kormány tervei szerint a GDP arányos K+F ráfordítás a jelenlegi 1,4%-os szintről 1,7, míg 2030-ra 3%-ra növekszik.
A 2014 és 2020 közötti stratégiai fejlesztési időszakban összességében 500 milliárd forintnyi magyar, illetve uniós forrás került elhatárolásra annak érdekében, hogy a GDP arányos kutatásfejlesztési ráfordítás az évtized végére elérje az 1,7 százalékos arányt.